Wszystko o stalowych bestiach, bitwach kompanii pancernych, klanach oraz całej reszcie w świecie czołów WOT

Odznaczenia, ordery i medale

Nagrody dla najlepszych czołgistów

Na pewno nie raz otrzymaliście po bitwie informacje, iż zostało wam przyznane specjalne odznaczenie. W związku z tym zastanawialiście się również jakie są jeszcze inne dostępne ordery ? Co też należy zrobić aby je otrzymać ? Ten artykuł zawiera wszystkie dostępne medale w grze World of Tanks ze stosownym opisem. Tak więc miłej lektury i zdobywania kolejnych orderów.

Ordery są przyznawane w 4 kategoriach:

 1. Bohaterowie bitwy
 2. Medale za dotychczasowe postępy w grze
 3. Ordery za heroiczne dokonania
 4. Tytuły honorowe

1. Bohaterowie Bitwy:

Dość często otrzymywane odznaczenia, przyznane są za odegranie znaczącej roli w drużynie. Aby otrzymać taki medal należy zasłużyć się określonymi zasługami, ale zarazem być najlepszym w danej kategorii wśród wszystkich 30 czołgów biorących w bitwie (np. otrzymanie największej liczby trafień wśród wszystkich graczy). Dostępnych jest 7 medali w tej kategorii:
Specjalista – otrzymywany za unicestwienie przynajmniej 6 maszyn drużyny przeciwnej. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie największej liczby zniszczonych czołgów względem każdego innego gracza z obu drużyn.
Snajper – jeśli w bitwie uda Ci się zadać wrogim czołgom min. 1000 pkt uszkodzeń a zarazem co najmniej 85% oddanych strzałów było trafionych to masz szansę na otrzymanie tego odznaczenia. W przypadku takiego samego odsetku trafień odznaczenie otrzymuje gracz, który zadał większe obrażenia.
Okupant – w trakcie bitwy musisz z sukcesem przejąć wrogą bazę i w ramach capowania uzyskać co najmniej 80 punktów okupacji.
Obrońca – w trakcie bitwy musisz bronić przed przejęciem Twoją bazę. Aby uzyskać odznaczenie musisz zbić co najmniej 70 punktów z okupujących jednostek. Punkty liczone są zbiorczo ze wszystkich trafionych czołgów. Jeśli dwóch graczy uzyska taką sama liczbę punktów obrony odznaczenie dostaje osoba, która uzyska w ramach bitwy więcej punktów doświadczenia.
Wsparcie – aby go uzyskać w starciu należy wspomagać w ostrzale sojuszników. Musisz uszkodzić najwięcej czołgów (minimum 6) ze wszystkich graczy, ale zarazem muszą one zostać zniszczone przez członków Twojej drużyny.
Stalowa Ściana – otrzymuje go załoga, która otrzyma w trakcie bitwy najwięcej trafień, ale przetrwa starcie. Otrzymanych uderzeń musi być co najmniej 11 w trakcie potyczki z dodatkowym zastrzeżeniem iż potencjalne uszkodzenia tych strzałów musiały sumarycznie dać wynik 1000 lub więcej punktów obrażeń.

Zwiadowca – zgodnie z nazwą, przyznawane jest czołgowi, który wykryje największą liczbę maszyn przeciwnika (przynajmniej 9). Wśród tych maszyn musi zostać odkryta również przynajmniej jedna artyleria. Ostatnim warunkiem, jest zwycięstwo sojuszniczej drużyny (zwiadowca może zostać odznaczony pośmiertnie)

2. Medale za dotychczasowe postępy w grze:

Wraz z kolejnymi bitwami gracz przekracza progi punktowe powiązane z osiągnięciami w walkach. Praktycznie każdy gracz posiada takie odznaczenie i jest ono najłatwiejsze do uzyskania. Nie wymagają one wybitnego wyróżnienia się na polu bitwy, ale przede wszystkim systematycznej gry. Są przyznawane w 4 klasach. Aby otrzymać najwyższa z nich trzeba być zaprawionym weteranem z tysiącami bitew na koncie.

Medal Abramsa. Otrzymywane za wszystkie bitwy, w których udało nam się wygrać oraz przeżyć starcie.

 • IV klasy – 10 bitw
 • III klasy – 100 bitw
 • II klasy – 1 000 bitw
 • I klasy – 10 000 bitw
Medal Cariusa. Odznaczenie przyznawane za niszczenie wrogich czołgów, niszczycieli oraz artylerii.

 • IV klasy – 10 zniszczonych maszyn
 • III klasy – 100 zniszczonych maszyn
 • II klasy – 1 000 zniszczonych maszyn
 • I klasy – 10 000 zniszczonych maszyn
Medal Ekinsa. Przyznawane za niszczenie wrogich pojazdów z najwyższych poziomów (od VIII do X)

 • IV klasy – 3 zniszczone pojazdy
 • III klasy – 30 zniszczonych pojazdów
 • II klasy – 300 zniszczonych pojazdów
 • I klasy – 3 000 zniszczonych pojazdów
Medal Kaya. Otrzymywany za przyznanie statusu bohatera w bitwach.

 • IV klasy – 1 odznaczenie bohatera bitwy
 • III klasy – 10 odznaczeń bohatera bitwy
 • II klasy – 100 odznaczeń bohatera bitwy
 • I klasy – 1 000 odznaczeń bohatera bitwy
Medal Knispela. Dostaje się go za przekroczenie określonego progu zadanych i otrzymanych punktów obrażeń.

 • IV klasy – 10 000 punktów wytrzymałości
 • III klasy – 100 000 punktów wytrzymałości
 • II klasy – 1 000 000 punktów wytrzymałości
 • I klasy – 10 000 000 punktów wytrzymałości
Medal Ławrinienki. Przyznawany za obronę bazy i ostrzał czołgów, które starają się ją przejąć. Z zastrzeżeniem, iż w jednej bitwie musi zostać zbitych przynajmniej 100 punktów.

 • IV klasy – za 100 zresetowanych punktów przejęcia bazy
 • III klasy – za 1 000 zresetowanych punktów przejęcia bazy
 • II klasy – za 10 000 zresetowanych punktów przejęcia bazy
 • I klasy – za 100 000 zresetowanych punktów przejęcia bazy
Medal Leclerca. Otrzymywany za przejmowanie bazy przeciwnika. Naliczane są tylko te punkty, które nie zostały zresetowane przez przeciwnika oraz w bitwach, które zostały wygrane poprzez okupacje bazy wroga.

 • IV klasy – za 100 punktów okupacji bazy
 • III klasy – za 1 000 punktów okupacji bazy
 • II klasy – za 10 000 punktów okupacji bazy
 • I klasy – za 100 000 punktów okupacji bazy
Medal Popela. Przyznawany za wykrycie wrogich czołgów, niszczycieli oraz artylerii.

 • IV klasy – za 20 wykrytych pojazdów przeciwnika
 • III klasy – za 200 wykrytych pojazdów przeciwnika
 • II klasy – za 2 000 wykrytych pojazdów przeciwnika
 • I klasy – za 20 000 wykrytych pojazdów przeciwnika

3. Ordery za heroiczne dokonania:

Powód do dumy każdego pancerniaka. Są one przyznawane za wielkie wyczyny i wybitne osiągnięcia w trakcie walki. Każdy z poniższych medali oznacza, iż czołgista posiada bardzo wysokie umiejętności albo jeszcze większe szczęście. Ordery tej klasy są najbardziej cenione i najlepiej świadczą o klasie gracza.
Order Billotte’a. Aby otrzymać to odznaczenie należy spełnić następujące kryteria: zniszczyć przynajmniej jeden wrogi pojazd, otrzymać 5 różnych uderzeń krytycznych (zniszczenia modułów, zranienie czołgistów) oraz ukończyć bitwę z nie więcej niż 20 % punktów wytrzymałości
Order Burdy. Jak sama nazwa wskazuje trzeba zrobić niezłą jatkę. Otrzymuje go pancerniak, który w trakcie bitwy zniszczy przynajmniej 5 pojazdów artyleryjskich przeciwnika (sic!).
Order Fadina. Otrzymujesz to odznaczenie gdy zniszczysz ostatni pojazd przeciwnika, ostatnim nabojem jaki Ci pozostanie w danej bitwie.
Order Halonena. Otrzymywany jedynie przez graczy, grających niszczycielami czołgów. Należy zniszczyć w bitwie co najmniej trzy pojazdy przeciwnika, które są przynajmniej o 2 poziomy wyżej niż Twój niszczyciel.
Order Kołobanova. Otrzymuje go gracz, który w bitwie pozostał sam przeciwko przynajmniej 5 przeciwnikom i mimo tego wygrał starcie.
Order Orlika. Przyznawany dla pancerniaka prowadzącego lekki czołg, którym to potrafił zniszczyć przynajmniej 3 przeciwników z pojazdami o 2 poziomy wyżej niż jego maszyna.
Order Oskina. Dostaje go dowódca czołgu, który grając średnim czołgiem zniszczy w starciu co najmniej 3 pojazdy przeciwnika, będące o 2 poziomy wyższej od tieru jego własnej maszyny.
Order Wittmana. Przyznawany za zniszczenie przynajmniej 7 pojazdów przeciwnika (dla osób grających czołgami lub niszczycielami) lub 10 maszyn wroga (wersja dla artylerzystów). Wymogiem jest zniszczenie czołgów różnego typu – czyli muszą wśród zniszczonych znaleźć się czołgi jak i artyleria oraz zniszczone pojazdy muszą być co najmniej z 4 poziomu.

4. Tytuły honorowe:

Nadawane okolicznościowe za udane rozegranie bitwy lub też osiągnięcie pewnego progu zniszczeń pojazdów przeciwnika. Wersja pośrednia między orderami i medalami za postępy w grze. Autorzy nie do końca wiedzieli gdzie umiejscowić te osiągnięcia, stąd ta kolejna kategoria.
Expert. Otrzymuje go pancerniak, który we wszystkich swoich bitwach zniszczył przynajmniej po jednym czołgu każdego modelu ze wszystkich nacji.
Kamikadze. Aby otrzymać to odznaczenie należy w bitwie staranować i tym samym zniszczyć czołg, który jest przynajmniej o jeden poziom wyższy od Twojego czołgu.
Łowca czołgów. Otrzymuje się go za zniszczenie przynajmniej 100 szkopskich maszyn typu: Jagdpanther, Jagdtiger, PzKpfw V Panther, Panther II, PzKpfw VI Tiger, PzKpfw VI Ausf. B Tiger II, Gw-Panther oraz Gw-Tiger.
Łupieżca. Należy przez całą bitwę pozostać niewykrytym, a także zdobyć poprzez okupację bazę przeciwnika.
Niedobitek. Należy przeżyć w 20 bitwach pod rząd. Liczą się bitwy w których gracz jeździł czołgiem (artyleria jest wyłączona z naliczania)
Niezniszczalny. Należy przeżyć 5 bitw pod rząd i nie zostać uszkodzonym w żadnej z nich. Dotyczy to tylko czołgów – artyleria jest wyłączona z naliczania.
Pułapka na myszy. Otrzymuje ją pancerniak, który zniszczył danym czołgiem co najmniej 10 pojazdów typu PzKpfw VIII Maus
Rozpruwacz. Aby go dostać należy za każdym strzałem niszczyć pojazd przeciwnika. 1 strzał = 1 frag. I tak przynajmniej 3 razy pod rząd.
Strzelec pancerny. Musimy przynajmniej 5 razy pod rząd spenetrować pancerze wrogich pojazdów. Wliczane są również strzały oddawane w kolejnych bitwach. Serię przerywa każde chybienie, rykoszet lub też brak penetracji spowodowany zbyt grubym pancerzem.
Strzelec wyborowy. Aby uzyskać takie odznaczenie należy co najmniej 10 razy trafić w przeciwne pojazdy. Wliczane są tutaj przypadki rykoszetu oraz braku penetracji. Jedynym przypadkiem zresetowania naliczania serii jest zaliczenie chybienia.
Powyższy tekst jest objęty prawem autorskim ©
Wykorzystane grafiki są własnością Wargaming.net ®

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s